Nadimak(ci) Nole, Džoker, Đokan
Državljanstvo Srbija
Mesto stanovanja Monte Karlo, Monako
Datum rođenja 22. maj 1987.
Mesto rođenja Beograd
tadašnja SFRJ
današnja Srbija
Visina 1.88 m
Težina 80 kg
Početak prof. karijere 2003. godine
Igra Desnom rukom
Zarada 17.121.587 $ [1]
Pojedinačno
Pobede/porazi: 289 – 96
Osvojeni turniri: 17
Najbolji plasman: br. 2 (1. februar 2010)
Rezultati Grend slema
Otvoreno prvenstvo Australije P (2008)
Rolan Garos PF (2007, 2008)
Vimbldon PF (2007)
Otvoreno prvenstvo SAD F (2007)
Parovi
Pobeda - poraza: 27 - 35
Osvojenih turnira: 1
Najbolji plasman: Br. 114 (30. novembra 2009.)
Podaci od: 21. jun 2010.
Osvojene medalje
Muški tenis — pojedinačno
Olimpijske igre
Bronza 2008. Peking Srbija
Novak Đoković (Beograd, Srbija, tada SFRJ; 22. maj 1987) je, po osvojenim turnirima, najbolji srpski teniser svih vremena, koji je trenutno drugi igrač na ATP listi najboljih tenisera na svetu. Profesionalno igra od 2003. godine. Njegov najveći uspeh je bilo osvajanje Otvorenog prvenstva Australije 27. januara 2008. i Masters kupa 16. novembra 2008. Takođe, Đoković je najmlađi igrač koji je dospeo do polufinala sva četiri grend slem turnira.
Dospeo je do finala Otvorenog prvenstva SAD i dva polufinala na Rolan Garosu i na Vimbldonu. Takođe, stigao je do finala jedanaest turnira Masters serije, od kojih je pet osvojio — Majami, Montreal, Indijan Vels, Rim i Pariz. Osvojio je bronzanu medalju na Olimpijskim igrama 2008. u Pekingu.
Privatni život
Novak Đoković je rođen 22. maja 1987. godine u Beogradu, kao najstariji sin oca Srđana i majke Dijane. Ima dva mlađa brata, Marka (rođen 1991) i Đorđa (rođen 1995). Prvi put je uzeo reket u ruke u teniskom kampu na Kopaoniku, kada je imao četiri godine. Sa dvanaest godina počeo je da pohađa tenis na minhenskoj akademiji Nikole Pilića[2].
Trenutno živi u Monte Karlu, u Monaku, a trenira ga bivši slovački teniser Marijan Vajda[3]. Novak Đoković govori engleski, nemački[2] i italijanski[4] jezik. Već nekoliko godina je u vezi sa Jelenom Ristić.
Često na duhovit način imitira saigrače, od kojih su mnogi njegovi prijatelji[5]. Prvi put ih je javno imitirao na lakšem treningu tokom Rolan Garosa 2007. (snimci ovih imitacija, za koje Đoković tada nije znao da postoje, ubrzo su bjavljene na televiziji), a prve javne imitacije izveao je nakon pobede nad Karlosom Mojom na Otvorenom prvenstvu SAD, kada je imitirao Rafaela Nadala i Mariju Šarapovu[6].
Teniska karijera
KAO JUNIOR
Đoković je u 2001. bio trostruki prvak Evrope u singlu, dublu i ekipno. Naredne sezone je postao najbolji u Evropi u konkurenciji igrača do 16 godina. Nakon pet odigranih ITF turnira, Đoković se nalazio na 40. mestu najboljih juniora sveta. Kao junior je imao odnos 35 pobeda i 11 poraza u singlu, odnosno 20 pobeda i 5 poraza u dublu.
2003-2005
Na početku profesionalne karijere, Đoković je uglavnom igrao na čelindžer i fjučers turnirima, a našao se i na širem spisku reprezentacije SCG za mečeve protiv Obale Slonovače i Bugarske. Prvi fjučers je osvojio u Beogradu na terenima TK Crvena zvezda u junu 2003. kada je savladao četvrtog nosioca i osvojio prvi ATP poen. Te godine je stigao do još dva polufinala fjučersa.
Godinu 2004. je započeo plasmanom u polufinale na fjučersu u Zagrebu, a 9. aprila je debitovao za Dejvis kup reprezentaciju Srbije i Crne Gore u meču protiv Letonca Janisa Skroderisa pobedivši sa 2:0. Na fjučersu u Bergamu stigao je do polufinala, a osvojio je fjučerse u Solnoku, Budimpešti i Beogradu. Prvi čelindžer Đoković je osvojio u nemačkom gradu Ahenu novembra 2004. Nakon čelendžera u Beogradu u februaru 2005. Đoković je odlučio da se u budućnosti posveti samo profesionalnim turnirima
2006
U poslednjim danima 2005. i prvim 2006. igrao je sa Anom Ivanović u Hopman kupu kada su stigli do polufinala.
Prethodnu godinu Đoković je završio na 78. mestu ATP-liste. Četvrtfinale na Rolan Garosu i 4. kolo na Vimbldonu uvrstili su ga u 40 najboljih igrača na ATP listi. Nedugo posle Vimbldona sledila je prva šampionska titula vredna poena. Bilo je to u Amersfortu na Otvorenom prvenstvu Holandije. Đoković nije izgubio nijedan set na tom turniru. Druga titula koju je osvojio u Mecu uvrstila ga je u 20 najboljih.
Godinu je završio na 16. mestu.
2007
U prvoj sedmici u januaru pobedio je Krisa Gučionija na turniru u Adelejdu. Dve sedmice posle, na prvom grend slemu sezone stigao je do četvrtog kola, izgubivši od Rodžera Federera.
Đokovićeve igre na turnirima Master serije u Indijan Velsu i Majamiju, gde je bio finalista, odnosno pobednik, uvrstile su među deset najboljih na svetu. Na oba turnira, koji su bili njegovo prvo i drugo masters finale, savladao je u polufinalima Endija Marija i to bez izgubljenog seta. Finale turnira u Indijan Velsu je izgubio od Rafaela Nadala, ali mu se revanširao na turniru u Majamiju, nakon čega je savladao Giljerma Kanjasa u finalu (6-3, 6-2, 6-4 po setovima). Kasnije je igrao na prestižnom turniru u Monte Karlu, gde je poražen od Davida Ferera u trećem kolu. Đoković je stigao do četvrtfinala mastersa u Rimu i Hamburgu, gde je izgubio od Karlosa Moje i Nadala. U finalu turnira u Estorilu, Đoković je savladao Francuza Rišara Gaskea, sa 7-6, 0-6, 6-1.
Novak Đoković na Otvorenom prvenstvu SAD 2007. godine
Na Otvorenom prvenstvu Francuske Đoković je stigao do prvog polufinala na grend slem turnirima, gde je izgubio od kasnijeg šampiona Rafaela Nadala.
Na Vimbldonu 2007. Đoković je u četvrtfinalu savladao Kipranina Markosa Bagdatisa rezultatom 7-6 (4), 7-6 (9), 6-7 (3), 4-6, 7-5, u meču koji je trajao 5 sati, samo pet minuta manje od najdužeg meča u pojedinačnoj konkurenciji u celoj istoriji Vimbldona. U polufinalu Đoković je predao meč Nadalu zbog povrede leđa i problema sa stopalom.
Sledeći uspeh u masters seriji je bio na Rodžers kupu. U finalu je savladao najboljeg tenisera sveta Rodžera Federera, po setovima 7-6 (2), 2-6, 7-6 (2). Na putu do trofeja, Đoković je savladao prvoplasiranog, drugoplasiranog i trećeplasiranog igrača (Rodžera Federera, Rafaela Nadala i Endija Rodika) u tri uzastopna dana. Đoković je bio prvi igrač kome je to uspelo još od Borisa Bekera 1994. Takođe, Đoković je postao drugi teniser, posle Tomaša Berdiha, koji je uspeo da savlada i Federera i Nadala od kada su postali dominantni na ATP listi. Međutim, na masters turniru u Sinsinatiju sledeće nedelje, Đoković je poražen od Karlosa Moje u drugom kolu bez dobijenog seta.
Na Otvorenom prvenstvu SAD Đoković je stigao je do finala gde je poražen od Federera 7-6 (4), 7-6 (2), 6-4. Na putu do finala, Đoković je u drugom kolu savladao Radeka Štepaneka 6-7 (4), 7-6 (5), 5-7, 7-5, 7-6 (2), nakon skoro pet sati igre.
Nakon manje povrede, Đoković se vratio na turniru u Beču i savladao je Stanislasa Vavrinku 6-4, 6-0 i osvojio petu titulu u sezoni.
Đoković je najzaslužniji za pobedu teniske reprezentacije Srbije nad Australijom i plasman u Svetsku grupu Dejvis kupa, pošto je pobedio u oba meča u pojedinačnoj konkurenciji i jednom u konkurenciji parova.
Sledeći turnir na kojem je učestvovao je bio Madrid masters, gde je poražen od Davida Nalbandijana u polufinalu 6-4, 7-6 (4). Na mastersu u Parizu Đokovića je u ranoj fazi eliminisao Francuz Fabris Santoro.
Kao trećeplasirani igrač sveta Đoković je došao na Masters kup u Šangaju i prvi je eliminisan sa turnira nakon dva poraza u svojoj grupi od Davida Ferera 6-4, 6-4 i Rišara Gaskea 6-4, 6-2. U poslednjem meču je poražen od Rafaela Nadala 6-4, 6-4.
Đoković je u izboru sportskog lista Sport izabran za sportistu godine u Srbiji 2007.
2008
Novu sezonu Đoković je počeo u Pertu na Hopman kupu, gde je zajedno sa koleginicom Jelenom Janković stigao do finala, gde su izgubili od predstavnika Sjedinjenih Država Serene Vilijams i Mardija Fiša 2:1. Đoković je dobio sve mečeve u pojedinačnoj konkurenciji, ali je Jankovićeva zbog povrede bila prisiljavana da preda svoje mečeve i da pokuša da pomogne Đokoviću u dublu.
Novak Đoković na turniru masters serije u Torontu 2008. godine
Na prvom grend slemu te sezone, Otvorenom prvenstvu Australije, Đoković se plasirao u finale bez izgubljenog seta. Do tog uspeha stigao je savladavši u polufinalu prvog tenisera sveta Rodžera Federera rezultatom 3:0, po setovima 7:5, 6:3, 7:6(5). U finalu 27. januara protivnik mu je bio najveće pozitivno iznenađenje turnira Žo Vilfrid Conga iz Francuske, 38. igrač na ATP listi, koji je u drugom polufinalu pobedio drugog tenisera sveta Rafaela Nadala. Novak Đoković je pobedio u finalu sa 3:1 u setovima.
Đoković je sa Tipsarevićem, Zimonjićem i Troickim izabran da se takmiči za Srbiju u Dejvis kupu protiv Rusije od 8. do 10 februara. Tokom boravka u Moskvi, Đoković je oboleo od stomačnog gripa i propustio je prvi dan i prvi meč u pojedinačnoj konkurenciji. Vratio se drugog dana za pobedu meču parova sa Zimonjićem protiv Mihaila Južnjog i Dmitrija Tursunova, ali je sledećeg dana predao meč Nikolaju Davidenku pri vođstvu 2:1, čime je Rusija stekla nedostižnu prednost 3:1.
Nakon poslednjeg poena u finalu Tenis masters kupa u Šangaju 2008. godine
Na sledećem ATP turniru u Marseju izbacio ga je Francuz Žil Simon u drugom kolu turnira. Na masters turniru u Indijan Velsu 23. marta Đoković je osvojio svoj drugi turnir u sezoni pobedivši Mardija Fiša sa 2:1. Na turniru u Majami, koji je godinu dana pre i osvojio, Đokovića je izbacio Kevin Anderson sa 2:1 u setovima, dok je na turniru u Monte Karlu, Đoković stigao do polufinala u kom je predao meč Rodžeru Federeru. Drugi po redu masters na šljaci osvaja pobedivši Stanislasa Vavrinku rezultatom 4:6, 6:3, 6:3. Na putu do finala savladao je Stiva Darcisa, Igora Andrejeva, Nikolasa Almagra i Radeka Štepaneka.
Na mastersu u Hamburgu, Đoković je popravio prošlogodišnji uspeh i stigao je do polufinala, u kom je poražen od Rafaela Nadala sa 2:1 u setovima. Na putu do polufinala Đoković je savladao Huana Ignasija Čelu, Ivu Karlovića i Alberta Montanjeza.
Na Rolan Garosu 2008. stigao je do polufinala. Bio je treći favorit, iza Rafaela Nadala i Rodžera Federera, ali je izgubio od Nadala u polufinalu sa 6-4, 6-3, 7-6(3), uz veliku borbu u trećem setu. I na sledećem turniru u Engleskoj, ovaj put u finalu, poražen je od Nadala.
Samo nekoliko dana kasnije, na Vimbldonu je ispao u drugom kolu od Rusa Marata Safina (6:4, 7:6(3), 6:2). U tom meču, Đoković je protivniku poklonio 28 poena, a imao je i 10 duplih servis grešaka. Đoković je posle četiri nedelje pauze učestvovao na Rodžers kupu u Torontu, koji je prošle godine osvojio. Porazio je Frenka Dančevića i Robina Sederlinga, ali ga je u četvrtfinalu elimisao Endi Mari. Sledeće nedelje, na Sinsinati mastersu, Đoković je stigao do finala, savladavši Rafaela Nadala 6:1, 7:5. U finalu je opet izgubio od Marija 7:6, 7:6.
Đoković je bio postavljen za trećeg nosioca na Olimpijskim igarama 2008. U prvoj rundi je savladao Amerikanca Robija Džineprija 6:4, 6:4, u drugoj Nemca Rajnera Šitlera 6:4, 6:2, u trećoj Rusa Mihaila Južnjeg 7:6(3) i u četvrtfinalu Francuza Gaela Monfisa 4:6, 6:1, 6:4. U polufinalu Đoković je izgubio od Rafaela Nadala 4:6, 6:1, 4:6. U tom meču Đoković je mogao da spase meč loptu, ali je sa mreže lopticu poslao van igrališta dok je Nadal bio daleko od mreže. U borbi za treće mesto, Đoković je savladao Džejmsa Blejka 6:4, 7:6(4).
Takođe se takmičio i u igri parova zajedno sa Nenadom Zimonjićem, gde su bili postavljeni za druge nosioce. Đoković i Zimonjić su u prvom kolu izgubili od češkog para Martin Dam i Pavel Vizner 6:3, 0:6, 2:6
Posle Olimpijskih igara Đoković je na Otvorenom prvenstvu SAD postavljen za trećeg nosioca. U meču četvrtog kola protiv Tomija Robreda imao je problema zbog bolova u bedrima i umora, pa je bio prisiljen da zatraži dva tajm auta. I pored toga je uspeo da savlada Robreda u pet setova. U četvrtfinalu je savladao Rodika, a učešće na Otvorenom prvenstvu SAD je završio nakon poraza od Federera u polufinalu.
U finalu Otvorenog prvenstva Tajlanda Đoković je izgubio od Žoa Vilfreda Conge 7:6(4), 6:4. Na mastersu u Madridu Đokovića je u trećoj rundi je pobedio Ivo Karlović sa 7:6(4), 7:6(5). Na mastersu u Parizu dve nedelje kasnije, Conga je opet savladao Đokovića sa 6:4, 1:6 i 6:3.
Na finalnom Masters kupu u Šangaju, Đoković je nakon Nadalovog odustanka od učešća na turniru postavljen za drugog nosioca. U prvom kolu je pobedio Del Potra 7:5, 6:3, a u drugom kolu Davidenka 7:6(3), 0:6, 7:5. U trećem kolu je ponovo poražen od od Conge 6-1, 5-7, 1-6. Bez obzira na poraz Đoković je takmičenje u grupnoj fazi završio na prvom mestu. U polufinalu je eliminisao Žila Simona 4:6, 6:3, 7:5, a u finalu je još jednom savladao Davidenka 6:1, 7:5 za svoj prvi Masters kup u karijeri
2009
Đoković je novu sezonu počeo na turniru u Brizbejnu, ali ga je već u prvom kolu neplanirano izbacio Ernests Gulbis 6:4, 6:4, pa je bio prinuđen da igra još jedan turnir pred Otvoreno prvenstvo Australije. Na turniru u Sidneju u polufinalu ga je izbacio Jarko Nieminen 6:4, 7:6(3).
Đoković je branio osvojenu titulu na Otvorenom prvenstvu Australije, ali je u četvrtfinalu predao meč Endiju Rodiku zbog iscrpljenosti i grčeva pri Rodikovom vođstvu 6:7(3), 6:4, 6:2, 2:1. Zatim je na turniru u Marseju stigao do polufinala gde ga četvrti put zaredom pobeđuje Žo Vilfred Conga sa 6:4, 7:6(1). Naredne nedelje, kao prvi nosilac, osvaja turnir u Dubai pobedivši Davida Ferera u finalu.
U španskom gradu Benidormu igrao se Dejvis kup meč između reprezentacija Srbije i Španije. Novak je u oba svoja meča poražen rezultatom 3:0. Izgubio je od Davida Ferera i od tada prvog tenisera sveta, Rafaela Nadala.
Usledili su turniri Masters 1000 serije – Indijan Vels i Majami. U prvom od njih, na kome je branio titulu, stiže do četvrtfinala i tu ubedljivo gubi od domaćeg tenisera Endija Rodika. Na mastersu u Majamiju stiže do finala. Na putu do polufinala, konačno prekida seriju Francuza Žoa-Vilfrida Conge od četiri uzastopne pobede u njihovim mećusobnim duelima, pobedivši ga 6:3, 6:4. U polufinalu pobeđuje i Rodžera Federera s 3:6, 6:2, 6:3 nakon velikog preokreta, ali u finalu biva poražen od strane Endija Marija. Ovo finale je bilo prvo od četiri, koliko će ih Đoković odigrati u nizu.
Đoković na Rolan Garosu 2009. godine
Đoković na Otvorenom prvenstvu SAD 2009. godine
Zatim se prešlo na evropski kontinent i na šljakaste terene. Na još jednom turniru serije 1000 u Monte Karlu, ponovo gubi u finalu, ovaj put od neprikosnovenog "Kralja šljake", Rafe Nadala. Iako naizgled lagana pobeda Španca, činilo se da je Novak imao dobre šanse za prvu pobedu protiv Nadala na zemljanoj podlozi. Na sledećem turniru Masters 1000 serije u Rimu brani titulu. U polufinalu dobija Švajcarca Rodžera Federera u meču nalik onom iz Majamija mesec dana unazad. U još jednom finalu masters turnira, ponovo gubi od Nadala. Taj poraz je prouzrokovao da Đoković padne na četvrto mesto, nakon 81 uzastopne nedelje provedene na mestu broj tri.
Na premijernom Srbija Openu, turniru u svom rodnom gradu Beogradu, osvaja svoju drugu ovogodišnju titulu kao prvi nosilac, uspot pobedivši sunarodnike Tipsarevića i Troickog, a u finalu senzaciju turnira, anonimnog poljskog igrača Lukaša Kubota s 6:3, 7:6(0).
Naredni turnir u Novakovom rasporedu bio je poslednji turnir serije 1000 za ovu godinu igran na šljaci. Na madridskom mastersu lakim i brzim pobedama i bez izgubljenog seta stiže do polufinala. Tad još jednom dolazi do okršaja između, kako su ih tada nazivali, "dvojicom najboljih šljakaša", Rafaela Nadala i Novaka Đokovića. To je bio njihov treći meč u poslednjih pet sedmica i očekivalo se da će biti neizvestan poput prethodnih. Uprkos činjenici da je imao tri meč lopte, Đoković gubi meč rezultatom 6:3, 6:7(5), 6:7(9). Taj meč je trajao puna 4 sata i 2 minuta, i vremenski je najduži meč u pojedinačnoj konkurenciji u Open Eri.
Naredni turnir na kom je učestvovao bio je drugi Grend slem godine, Rolan Garos. Iznenađujuće, biva poražen od Nemca Filipa Kolšrajbera u trećem kolu turnira, rezultatom 6:4, 6:4, 6:4.
Svoju sezonu na travnatoj podlozi započinje turnirom u nemačkom gradu Haleu, gde je, nakon povlačenja Federera, bio postavljen za prvog nosioca. U finalu, njegovom šestom ove godine, doživljava poraz od domaćeg tenisera, Tomija Hasa, 6:3, 6:7(4), 6:1.
Kao potencijalni "favorit iz senke", došao je na nezvanično prvenstvo sveta Vimbldon. U prvih nekoliko kola igrao je sigurno i brzo je stizao do pobeda nad Benetoom, Grojlom, Fišom i Selom. Mnogi su već očekivali polufinale između Novaka i Federera. U četvrtfinalu je, još jednom, naišao na Hasa. U meču u kom je igrao izuzetno loše izgubio je rezultatom 7:5, 7:6(6), 4:6, 6:3.
"US Open seriju" započeo je masters turnirom u Montrealu, u Kanadi. Nakon pobede protiv Mihaila Južnog plasirao se u četvrtfinale u kome su se, prvi put u istoriji tenisa, našla osmorica najbolje rangiranih tenisera sa ATP liste u tom trenutku (Federer, Nadal, Mari, Đoković, Rodik, Del Potro, Conga i Davidenko). U četvrtfinalu ga pobeđuje Amerikanac Rodik rezultatom 6:4, 7:6(4).
Na narednom turniru, u mastersu u Sinsinatiju, stigao je do finala, usput savladavši povratnika na teren nakon više od dva meseca, Španca Rafaela Nadala rezultatom 6:1, 6:4. U finalu gubi od verovatno najboljeg tenisera svih vremena, Rodžera Federera, rezultatom 1:6, 5:7.
Đoković je osvojio turnir u Pekingu pobedivši u finalu Hrvata Marina Čilića 6:2, 7:6 (7:4). Stigao do polufinala mastersa u Šangaju u kome je izgubio od Davidenka (koji je na kraju i osvojio turnir), 6:4, 4:6, 6:7 (1:7). Đoković je od 19.10. ponovo 3. igrač na ATP listi najboljih tenisera na svetu.
Osvojio je turnir ATP 500 serije u Bazelu, pobedivši u finalu trostrukog branioca titule, Rodžera Federera, 6:4, 4:6, 6:2[7]. Nakon četiri poraza u finalu ATP masters 1000 turnira ove godine, osvojio je tutulu na mastersu u Parizu. U polufinalu je savladao Rafaela Nadala 6:2, 6:3[8], a u finalu ljubimca publike, Francuza Gaela Monfilsa 6:2, 5:7, 7:6(3)[9].
Na Tenis masters kupu je u grupnoj fazi savladao Nikolaja Davidenka, produživši tako svoj niz pobeda na 11[10]. Ovaj niz je okončao Robin Sederling, koji ga je pobedio prvi put u šest mečeva. Iako je u trećem meču u grupnoj fazi savladao Rafaela Nadala, nije se plasirao u polufinale, zbog lošijeg odnosa osvojenih i izgubljenih setova od drugoplasiranog Davidenka.
Đoković je treći put za redom godinu završio na trećem mestu. Igrao je 97 mečeva, više od bilo kog drugog tenisera, sa odnosom pobeda i poraza 78–19. Dospio je do deset finala, od kojih je osvojio pet.
2010
Sezonu 2010. Đoković je započeo na egzibicionom turniru u Kujongu, predgrađu Melburna. Poražen je u polufinalu od Španca Fernanda Verdaska. Prvi ATP turnir koji je Novak odigrao bio je prvi grend slem sezone, Otvoreno prvenstvo Australije. U četvrtfinalu ga je porazio francuski teniser Žo-Vilfrid Conga nakon pet setova, 6:7 (8:10), 7:6 (7:5), 6:1, 3:6, 1:6. Kao razloge poraza Novak je naveo stomačne probleme, koje je imao i pre meča i koji su bili evidentni na početku četvrtog seta. Uprkos tome, Đoković je 1. februara dostigao svoj najbolji plasman u karijeri, drugu pozicija na ATP listi. Zatim je osvojio turnir u Dubaiju i tako prvi put u karijeri odbranio titulu na nekom turniru. Nakon toga je učestvovao u Dejvis kupu u meču protiv SAD i je pobedio u oba meča koja je igrao. Na mastersu u Indijan Velsu, Đoković je izgubio u osmini finala od Ivana Ljubičića (5:7, 3:6). Posle toga je učestvovao na mastersu u Majamiju, ali je izgubio u drugom kolu od Belgijanca Olivijea Rohusa (2-6, 7-6(7), 4-6).
OPREMA
Đokovića sponzorišu kompanije Hed i Serđo Takini. Zaključno sa 2008. godinom, koristio je rekete marke Vilson, a do kraja 2009. sponzorisao ga je Adidas.
TRENERI
Prvi Đokovićev trener bila je Jelena Genčić, bivša jugoslovenska teniserka i trener Gorana Ivaniševića i Monike Seleš. Na njen savet roditelji su Novaka 1999. odveli u Minhen kod Nikole Pilića. U Pilićevoj akademiji Đoković je proveo četiri godine. Od 2005. Đokovića je trenirao Italijan Rikardo Pjati, koji je u to vreme bio i trener Hrvatu Ivanu Ljubičiću. Sa Pjatijem se razišao pre Otvorenog prvenstva Francuske 2006. zbog Pjatijeve nemogućnosti da se posveti dvojici igrača.[11]
Pjatija je juna 2006. zamenio Slovak Marijan Vajda. U avgustu 2009. započeo je saradnju sa bivšim četvrtim teniserom sveta, Amerikancem Todom Martinom.